NEW EUROCARGO
Возилото што градот го сака

ВОЗИЛОТО ШТО ГРАДОТ ГО САКА
БИЗНИС ПАРТНЕР ЗА СЕКОГО

Одржлив, ефикасен, лесен за маневрирање и разноврсен: Eurocargo е совршен камион за урбани мисии и општински апликации. Од градска испорака до собирање отпад, чистење на патишта, патни услуги и апликации за контејнери, може да ја задоволи секоја потреба. Благодарение на намалената ширина на кабината (2,1 метри), големиот агол на управување (52 степени) и најголемиот агол на вртење во својата категорија (нешто помалку од 11 метри за верзијата со меѓуоскино растојание од 2790 mm), тој е совршен партнер за вашиот бизнис.

3 ФАКТИ ЗА IVECO NEW EUROCARGO

-8% потрошувачка на гориво

На урбани достави

од 160
до 320 кс

Моќност на мотор

4265
до 10175мм

Должина на тело

ИЗБЕРЕТЕ​ ГО ВАШИОТ EUROCARGO​​

и побарајте понуда

ОДРЖЛИВОСТ.
ПРИРОДНАТА СОЛУЦИЈА ЗА ОКОЛИНАТA

CNG е најеколошки комерцијално достапно гориво. Емисиите на CNG моторот на IVECO содржат намалени нивоа на NOx, нула соединение на олово и 95% помалку честички во споредба со дизелот. Карактеристиките и носивоста на возилото се идентични со дизел верзиите. Eurocargo Natural Power е особено добар во големите градови – неговите ниски емисии значат дека му е дозволено да вози во зони со ограничен сообраќај, а неговата тивка работа го прави совршен за ноќна работа (ПИЕК сертифициран).

ГЛЕДАЈТЕ ГО ВИДЕОТО
NEW EUROCARGO
Возилото што градот го сака

НАЈДОБРИ ПЕРФОРМАНСИ,
ПОМАЛА ПОТРОШУВАЧКА

Моторите на новиот Eurocargo се Tector 5 четирицилиндрични 4,5-литарски и Tector 7 шестцилиндрични 6,7-литарски дизел мотори до 320 КС. Оптимизиран за најдобро извршување на помали брзини минимизирајќи го вкупниот трошок на сопственикот. Достапно е и со напојување со CNG од 204 КС.

ПОГОЛЕМ ПРОСТОР ЗА КОМФОРТ

Eurocargo е најдоброто решение за олеснување на вашиот живот во движење. Контроли на воланот, прегради за складирање, висечка шина со кука и високо-удобно возачко седиште со воздушно суспендирање. Совршен за урбани мисии, новиот Eurocargo гарантира лесен ПРИСТАП НА КАБИНАТА: благодарение на линеарната контролна табла и компактните димензии на моторниот тунел, возачот може лесно да го напушти возилото од двете страни на кабината.

ДИЗАЈН

New Iveco Eurocargo: дизајн и функционалност

EUROCARGO: ДИЗАЈН

Дизајнот на камионот е нов, но најважните особини остануваат
со новиот Iveco Eurocargo, дизајнот на камионот го покажува своето најдоброто лице.

Новата кабина е модерна и практична, целосно го изразува енергичниот карактер на возилото.

Обликот на новите дефлектори го истакнуваат големото име на брендот во средина. Со својот екран со УВ филтер, шофершајбната нуди одлична заштита, без негативно аеродинамичко влијание на надворешното заштитно сонце.

Новиот браник обезбедува пристап до шофершајбната за чистење, додека го содржи и радарот AEBS. Новиот кластер на фарови, со LED дневни светла (како стандард), е достапен со Xenon фарови. На вратите е ставена новата значка со логото на Eurocargo и иницијалите кои го идентификуваат моделот.

Дизајнот во пресрет на функционалноста. Развиен е според едно длабинско истражување за аеродинамиката – како што се, на пример, новите воздушни дефлектори кои го водат протокот на воздух и гарантираат дека рачката на вратата останува чиста.

Новиот Eurocargo е најдобриот градски камион: совршено возило за испорака од врата до врата, за мисии низ градот и за секаков друг вид транспорт во градските центри.

Благодарение на идеалната ширина на кабината (2,1 m), големиот агол на управување (52 степени) и најдобриот агол на вртење во својата категорија (нешто помалку од 11 метри за верзијата со меѓуоскино растојание од 2790 mm), тој е совршен за задачи во урбани средини.

КОМФОРТ

Комфортна канцеларија во дзижење

EUROCARGO: КОМФОРТ И АЕРГОНОМИЈА

Удобност и ергономија на нови нивоа
Новиот камион Eurocargo ги носи удобноста и ергономијата на нови нивоа.

Контролите на воланот му овозможуваат на возачот да ги користи радиото и телефонот целосно безбедно. Возилото има и нови, поергономски контроли за контролата на климата, светлата и автоматскиот менувач.

Сè има свое место во новиот Iveco Eurocargo, на дофат на раката: сега има повеќе прегради за складирање предмети и документи, специјални прегради за картички и висечка шина на задниот ѕид од кабината.

Конзолата на возачката страна содржи два практични држачи за шишиња, штекер од 12 V и опција за приклучок за компримиран воздух.

Новиот Eurocargo навистина е канцеларија во движење. Во новата подвижна канцеларија со капацитет од 20 литри (достапна со едно патничко седиште) може да се смести лаптоп или таблет; има и светло за читање и е опремено со странични џебови за складирање и два USB конектори за полнење електронски уреди. Удобен работен простор може да се создаде и со отворање на горната палуба.

Новиот дизајн се протега и во внатрешноста која е опремена со седишта исечени со електрозаварена ткаенина; има ново возачко седиште со воздушно потпирање со „висока удобност“, достапно на барање, со целосно прилагодлив потпирач за грб, безбедносен појас кој се прилагодува во висина, тапацир со двојна густина, греење и вентилација.

Достапен е потпирач за рака како опционален додаток за сите седишта со воздушно потпирање.

Идеален за урбани мисии, новиот Eurocargo гарантира лесен пристап до кабината. Линеарната контролна табла и компактните димензии на моторниот тунел му овозможуваат на возачот лесно да го напушти возилото од десно или од лево.

​СИГУРНОСТ

Новиот Еurocargo го заштитува возачот и товарот

NEW EUROCARGO: СИГУРНОСТ

Безбедносни карактеристики на камионот Eurocargo
Новиот камион Eurocargo ги штити возачот и товарот: покрај неговата робусност, возилото сега е опремено и со воздушно перниче на воланот – сосема нова безбедносна карактеристика. Активната безбедност е исто така подобрена, поради инсталираните нови електронски уреди (стандардно) како дел од системот за помош на возачот.

Системот за предупредување за промена на лента (LDWS) ќе го предупреди возачот доколку возилото направи несакано излегување од лентата. Камерата поставена на шофершајбната значи дека системот може да ги препознае ознаките на патот и ќе алармира ако возилото ја смени лентата без возачот да сигнализира.

Покрај електронската контрола на стабилноста на возилото (EVSC), напредниот систем за сопирање за итни случаи (AEBS) помага да се избегнат несреќи предизвикани кога возачот е расеан.

Системот го мери растојанието од возилото напред и го пресметува времето на потенцијален судир; потоа се активира двоен систем за предупредување пред да се активираат сопирачките.

Во случај на подвижна пречка, системот автоматски интервенира, намалувајќи ја брзината на 32 km/h за да се избегне удар. Во случај на фиксна пречка, системот може да го спречи и ублажи ударот со намалување на брзината за 10 km/h. Предупредување: AEBS не гарантира дека ќе избегнете судири и не може да ги елиминира ризиците од возење без внимание.

Овие нови уреди значат дека новиот Eurocargo ги исполнува барањата на новото законодавство кое стапува во сила од ноември 2015 година (Регулатива на Комисијата ЕУ 347/2012).

Новите безбедносни карактеристики не застануваат тука. Адаптивната контрола на патувањето (ACC) ја прилагодува брзината со одржување на растојанието од возилото напред. За да го направите ова, го користи истиот AEBS радар (со домет од 120 метри) за да интервенира автоматски, прво со намалување на вртежниот момент, потоа со активирање на моторната сопирачка и, конечно, работната сопирачка.

За да се подобри безбедноста и видливоста при возењето, стандардно е опремен со LED дневни светла за возење (DRL). На барање се достапни и ксенонски фарови. Контролите на воланот за аудио и Bluetooth™ уреди ја промовираат безбедноста на патот и му овозможуваат на возачот да го фокусира своето внимание на патот.

IVECO HI-SCR

Регенерација? Не, благодарам

EUROCARGO: IVECO HI-SCR

Hi-SCR помага да се минимизираат трошоците за одржување
​Новиот камион Eurocargo е единствениот Euro 6 во својата категорија што усвои единствен уред за после-третман за издувните гасови: системот HI-SCR со пасивен DPF (исклучиво за IVECO). Иновативно решение кое ја намалува потрошувачката, прегревањето и техничките прекини.

HI-SCR е едноставен систем, лесен, ефикасен и еколошки

– не бара голем систем за ладење (и затоа не ја менува структурата на возилото)

– користи помалку компоненти (и помалку делови за замена) во споредба со конкуренцијата

– тежи значително помалку од решението EGR+SCR усвоено од мнозинството возила на конкурентите

– гарантира намалена потрошувачка на гориво во споредба со верзиите EGR+SCR

HI-SCR е единствениот систем за контрола на емисиите што не го менува процесот на согорување – затоа што работи преку довод на свеж воздух наместо со рециркулација на издувните гасови. Тоа значи дека температурата на согорувањето останува висока и процентот на честички се намалува, без потреба од активен DPF. Проблемите со присилната регенерација се искоренети на изворот.

Ова е клучна придобивка, не само затоа што ја зголемува доверливоста, туку и затоа што овозможува неограничен пристап до чувствителни места како тунели, аеродроми, бродови и подземни паркиралишта, каде што високите температури предизвикани од активното регенерирање претставуваат ризик.

ПЕРФОРМАНСИ

Новиот Eurocargo 2015: ефикасност и перформанси

EUROCARGO: ОДРЖЛИВОСТ
И ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО

Новото Iveco Eurocargo за 2015 година: уште еден чекор на патот кон подобрување на ефикасноста на камионот.

Моторите од најновата генерација Tector 5 и 7 користат моторно масло со низок вискозитет што го намалува триењето, ги зголемува перформансите и ги продолжува интервалите за одржување.
Во целата палета на мотори се воведени други посебни карактеристики; овие карактеристики се особено важни за мисии со голем сообраќај каде конкурентноста зависи од трошоците за сопственост:

– електромагнетната спојка на вентилаторот со две брзини електронски контролирана која е вклучена или исклучена според барањата за ладење

– функцијата EcoRoll, воведена во 12-брзинскиот менувач, ја користи инерцијата на возилото и автоматски го префрла менувачот во/надвор од лер за да ја намали потрошувачката во различни ситуации (на пр. надолнини)

EcoSwitch (достапен на сите автоматски менувачи со 6 до 12 брзини) ја репрограмира логиката за промена на брзината за максимална ефикасност на камионот. Кога возачот ќе го вклучи, функцијата EcoSwitch го активира ограничувачот на брзината, ја деактивира функцијата за укинување и одобрува само автоматско менување на брзината.

Овие нови уреди (и употребата на ново масло на задната оска со низок вискозитет) значат дека новиот Iveco Eurocargo ја намалува потрошувачката на дизел гориво до 8% на урбаните испораки.

Характеристики

​Новиот Eurocargo 2015: перформанси и флексибилност

Поголема флексибилност, помала потрошувачка

Новиот Iveco Eurocargo е достапен со два четирицилиндрични мотори со 160 и 190 КС, специјално дизајнирани за високи перформанси на камионот во градски мисии. Вртежниот момент и излезната моќност се оптимизирани за да одговараат на типичните работни услови на урбаните мисии.
Благодарение на новите клипови, новите инјектори и побрзиот одзив на новиот турбополнач, односот на компресија се зголеми од 17:1 на 18:I, подобрувајќи го излезниот вртежен момент над 1200 вртежи во минута за приближно 8%. Перформансите на камионот сега постигнуваат 680 Nm (за 160 КС) и 700 Nm (за 190 КС), достигнувајќи максимална моќност при 2200 вртежи во минута наместо 2500 вртежи во минута.

Сето ова помага значително да се намали потрошувачката во урбаниот циклус и за време на забрзувањето. Срцато на новиот Eurocargo се Tector 5 четирицилиндричен дизел 4,5-литарски и Tector 7 шест-цилиндричен 6,7-литарски дизел. Опсегот вклучува седум нивоа на моќност од 160 до 320 КС, со максимален вртежен момент од 1100 Nm, комплетиран со CNG мотор кој испорачува 750 Nm и 204 КС.

Овие мотори се поврзани со рачен менувач (6- или 9-брзински), 6- или 12-степен автоматски или автоматски менувач со конвертор на вртежен момент.
Новиот Iveco Eurocargo е опремен со HI-SCR, системот за после-третман е лесен и ефикасен, што ги елиминира прекините на регенерацијата во споредба со возилата на конкурентот опремени со решението EGR+SCR.

Регенерацијата на филтерот за дизел честички (DPF) е пасивна, континуирана и автоматски управувана, затоа од возачот не се бара никаков ангажман . Нема потреба да се прават периодични технички застанувања и компонентите не подлежат на топлински стрес, а сето тоа ја зголемува доверливоста на деловите.

​ОДРЖЛИВОСТ

​Одржливост и CNG

EUROCARGO: ОДРЖЛИВОСТ
И ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО

Природното решение за животната средина

Во име на одржливоста, новиот Iveco Eurocargo ја подобрува својата палета на алтернативни горива со новиот Eurocargo Natural Power CNG (компресиран природен гас).

Лидерот од 1995 година, со вкупно 13.000 продадени камиони во Европа, IVECO е единствениот производител кој нуди целосна линија на CNG модели за товарен и патнички транспорт.
Лесни, средни и тешки возила со лесно влијание врз животната средина, кои сега претставуваат нов репер за одржливост.

Компримираниот природен гас е комерцијално најприфатливото гориво за животната средина: единствената вистинска алтернатива на автомобилското дизел гориво, со 3500 дистрибутивни капацитети кои работат во Европа.
Емисиите на моторот IVECO CNG се карактеризираат со намалени NOx, целосно отсуство на оловни соединенија и ароматични јаглеводороди и 95% намалување на честичките во споредба со дизелот. Оваа изведба е веќе подобра од стандардот Euro VI, етапи B + C.

Бидејќи CNG чини помалку од дизелот низ Европа, клиентите може да заштедат до 25%.
Новиот Eurocargo Natural Power е достапен во верзии од 11 до 16 t, со шестцилиндричен мотор кој нуди зголемен вртежен момент од 750 Nm и зголемена моќност од 204 КС, поврзан со 9-брзински мануелен или со автоматски менувач со конвертор на вртежен момент.  Карактеристиките и транспортниот капацитет на возилото се идентични со другите верзии: цилиндрите се поставени до страничните делови за да не зафаќаат товарен простор. Максимален домет 400 km.

Новиот Eurocargo Natural Power е особено корисен во поголемите градови – неговите ниски емисии значат дека е дозволено да се вози во зони со ограничен сообраќај и неговата тивка работа (5 dB потивко од дизелот) го прави идеален за ноќна работа.

ДОВЕРЛИВОСТ

Колега на кој можете да се потпрете

Цврст и сигурен

Новиот камион Eurocargo им се допаѓа на клиентите поради неговата доверливост и цврстина: два квалитети кои произлегуваат од шасијата, кои произлегуваат од тешкиот транспорт и дизајнирани да бидат издржливи и да поднесат поголеми стресови (на пример, неурамнотежено оптоварување или ненадејна промена на насоката).

За да се прилагоди на секаков вид мисија, новиот Iveco Eurocargo нуди многу различни типови на суспензија: параболична, полуелипсовидна лисна пружина и воздушна суспензија. Воздушните суспензии се контролираат со систем ECAS (Electronically Controlled Air Suspension), кој гарантира постојана положба на возилото без оглед на нивото на оптоварување. Тие можат да се монтираат на задната оска или на двете оски.

Предната и задната оска и системот за сопирање гарантираат доверливост на механичките карактеристики со текот на времето. Системот за сопирање е воздушно-хидрауличен на опсегот од 6 до 10 тони и полн воздух на опсегот од 11 до 19 тони. Сите верзии 4×2 се стандардно опремени со диск сопирачки.

Воведен е издувен капак со технологијата HI-SCR, кој делува брзо да ги доведе издувните гасови до вистинската температура. Овој уред, исто така, помага да се подобри моќта на сопирањето на моторот (со тоа се подобрува севкупниот капацитет за сопирање на возилото).

СИТЕ IVECO ПРОМОЦИИ
​​​​Откриј ги сите промоции за тебе 

Патувај со IVECO Eurocargo Запознај го возилото кое што градот го сака
ОТКРИЈ ПОВЕЌЕ
Ве молиме да ни ги дадете вашите податоци подолу за да дознаете повеќе. Еден од нашите специјалисти ќе ве контактира наскоро

МАРКЕТИНГ АКТИВНОСТИ
Обработка на моите податоци од Каргомакс Дооел Миладиновци Илинден со помош на автоматизирани или електронски средства+ вклучително и преку пошта или е-пошта, телефон (на пр. автоматизирани телефонски повици, SMS, MMS, факс) и кои било други (на пр. веб-страници, мобилни апликации), со цел испраќање комерцијална комуникација како и рекламирање на производи и услуги.

МАРКЕТИНГ НА ТРЕТИ ЛИЦА
Пренесување на моите податоци до Каргомакс Дооел Миладиновци Илинден +и нивна обработка со цел испраќање комерцијална комуникација како и рекламирање на производи и услуги или вршење истражувања на пазарот.

Полињата означени со * се задолжителни!

НОВИЯТ EUROCARGO